Dieta a kobiece nowotwory

Rak piersi, rak jajnika czy rak trzonu macicy – już same nazwy tych chorób potrafią wzbudzić grozę. Ich leczenie nie zawsze jest skuteczne, czemu często winne są same kobiety. Zaniedbania związane z systematycznym wykonywaniem badań oraz lekceważenie pierwszych niepokojących sygnałów to poważny błąd, który może mieć poważne konsekwencje. Ze względu na trudności związane z leczeniem oraz wysoką śmiertelność w przypadku kobiecych nowotworów, lekarze od lat podkreślają, jak wielkie znaczenie ma w ich przypadku profilaktyka. Ważną jej częścią są systematyczne badania, równie ważną rolę odgrywa też dieta. Wiadomo, że istnieje wiele produktów spożywczych, które włączone do diety mogą pomóc w ochronie przez rozwojem raka.

Jakie produkty zajmują zatem ważną pozycję w diecie, która ma chronić przed nowotworami? Po jakie artykuły spożywcze warto sięgać możliwie jak najczęściej?

Prawdziwym skarbem jest woda mineralna. Picie jej dużych ilości pozwala na usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn, które odkładają się w komórkach i prowadzą do rozwoju wielu groźnych chorób. By skutecznie oczyszczać organizm, należy też pamiętać o błonniku pokarmowym oraz takich dodatkach do diety, jak siemię lniane. Świeże owoce i warzywa to kolejne składniki, bez których nie można mówić o zdrowej diecie. Nie tylko dostarczają one wielu witamin, ale i przeciwutleniaczy mogących skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami. Kapusta, brokuły i kalafior, warzywa strączkowe oraz produkty z pełnych ziaren zbóż to kolejne ważne składniki zdrowej diety, które powinny zająć w niej ważne miejsce.

Dodaj komentarz