Ziołowo, czyli zdrowo – szałwia lekarska

Każdy z nas zastanawia się, jak poprawić jakość swojego życia bez wymagających i kosztownych zabiegów. Medycyna i kosmetyka wciąż zaskakują jeżeli chodzi o skuteczność stosowanych przez nie metod. Jednak nie powinniśmy zapominać, że nawet najbardziej prestiżowy zabieg nie zastąpi codziennej troski o własne zdrowie.

Salvare – ratować, leczyć, zbawiać

Od tego właśnie łacińskiego słowa pochodzi nazwa wieloletniej rośliny znanej u nas jako szałwia lekarska. Dawne sycylijskie przysłowie brzmiało: „szałwia daje zdrowie”, a w naszym kraju uważano ją za niezbędny element w przydomowych ogrodach. Czym zasłużyła sobie na takie uznanie?

Zioło posiada liczne wartości odżywcze, przede wszystkim witaminy: B1, PP, inne z grupy B, K oraz C. Zawiera również olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne i związek o działaniu estrogennym.

Surowcem, z którego otrzymuje się napary są liście. Zawarte w nich składniki działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Znana jest również jako silny środek przeciwpotny, obniżający poziom cukru we krwi oraz zwiększający wydzielanie soku żołądkowego. Zioło to pomaga przy problemach związanych z jamą ustną ( koi i usuwa ból), bólach brzucha, stanach zapalnych żołądka i jelit oraz wszelkich innych problemach związanych z układem trawiennym. W postaci okładów stosowana jest na uszkodzenia skóry, trudno gojące się rany, również jako środek na kontuzje.

Uniwersalna i wszechstronna

Liczne zastosowania szałwii lekarskiej zarówno jako surowiec zielarski, jak i cenna przyprawa sprawia, że jest ona niezastąpiona. Przyjemny, świeży aromat pobudzi nas do działania, a nasz organizm otrzyma cenną dawkę witamin i składników mineralnych.

Dodaj komentarz